Pandemide Açık Açık STK’ları-2

Pandemi sürecinde hemen hemen her kurumun yaptığı gibi sivil toplum kuruluşları da evlerinden çalışmalarına devam ediyor.
Biz de bu süreçte Açık Açık Platformu'nda yer alan STK'lara neler yaptıklarını, COVID-19'un faaliyetlerini nasıl etkilediğini sorduk.
Aşağıda STK'larden gelen cevapların ikinci bölümünü bulabilirsiniz.

Şeffaflık ve hesap verebilirliğe önem veren sivil toplum kuruluşlarına destek olma zamanı!

kansersavas

NE YAPIYOR?

NASIL DESTEK OLABİLİRİM? 

 • Bilgilendirici Instagram canlı yayınları yapıyoruz, ardından yayınların kalıcı olabilmesi adına YouTube  kanalımıza yüklüyoruz.  
 • Tüm bu yayınlar Covid-19 çerçevesinde gerçekleşiyor ve pandemi döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında konunun uzmanları tarafından bilgilendirici yayınlar oluyor.
 • ''Corona'ya inat, ulaşıma el at!'' projesi ile kanser hastalarımızın bu günleri daha rahat bir şekilde atlatmasına yardımcı olmak amacıyla özel bir servis ağı oluşturmaya çalışıyoruz. Böylece hastalarımız tedavi için hastaneye giderken evlerinden alınacak ve tedavi bitiminde yeniden evlerine bırakılacak. Bu kapsamda, sürekli dezenfekte edildiğinden ve hijyenik koşulların sağlandığından emin olduğumuz 8-10 kişilik araçlarda 2-3 hasta seyahat edebilecek.


 

kacuv

NE YAPIYOR?

NASIL DESTEK OLABİLİRİM? 

 • Sürecin başlaması ardından sterilizasyonu çok önemli olan Aile Evlerimiz için hızlıca dezenfeksiyon çalışmaları gerçekleştirerek Pendik Aile Evimizin kapılarını, salgın nedeni ile çoğu zaman ailelerinden uzakta kalan ve dinlenme imkânı bile bulamayan özverili sağlık çalışanlarımızı geçici olarak misafir etmek için açtılar.
 • Sosyal medya hesaplarımızdan hem sağlık çalışanları hem de ebeveynler için çocuklara bu süreçte nasıl destek olunabilecekleri hakkında bilgiler paylaşıyoruz. Günlük olarak bu paylaşımlara devam ediyoruz.
 • Tüm bu çalışmalar devam ederken elbette tedavi sürecindeki çocuklarımızın ve ailelerinin bu süreçten etkilenmemesi için desteklerimizi sürdürüyoruz. İçerisinde maske, dezenfektan, kolonya, şampuan gibi ürünlerin bulunduğu "Umutlu Kutu Aile Destek Paket"ini Anadolu'nun farklı yerlerinde iletişimde olduğumuz ailelere ve hastane servislerine göndermeyi planlıyoruz.


 

kansersizysam

NE YAPIYOR?

NASIL DESTEK OLABİLİRİM? 

 • "BİRLİKTE İYİLEŞELİM"
 • Bu dönemde, global bir sağlık krizi olarak başlayan ülkemizi de etkisi altına alan COVID-19, hayati risk taşıyan grupta olan kanser hastaları ve ailelerini çok zor durumda bıraktı. Tıbbi malzeme bulmanın yanı sıra, tedavi masrafları yüzünden yaşadıkları mali imkansızlıklara işsizlik gibi sorunlar da eklendi.
 • Bu sebeple Kansersiz Yaşam Derneği, İstanbul Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından, 17.12.2019 tarihli ve 87285697-477.01.05.01-E.131347 sayılı Yardım Toplama(34-170/177) konu başlığı altında onaylanan "BİRLİKTE İYİLEŞELİM-Yaşam Desteği - Aile Yardımı" bağış kampanyasına ağırlık verdi.
 • Dernek, hem kanser hastası yakınlarına hem de sağlık çalışanlarına yönelik ihtiyaçların giderilmesi için ayni ve nakdi yardımlar yapmaya 2 aydır durmaksızın devam ediyor.
 • Bugüne kadar 81.200 Cerrahi Maske, 2.200 Kumaş Maske, 5.475 N95 Maske, 4.000 Yüz Siperliği, 2.000 Koruyucu Gözlük, 9.160 Çocuk Maskesi, 2.500 adet 250ml Dezenfektan, 2.500 adet 250ml Sabun, 250 aileye 500TL, 280 aileye Gıda Kolisi, 174 kanser hastası çocuğa bayramlık kıyafet ve ayakkabı, 500 adet Hijyen Koruma Paketi gönderimi yapıldı.
 • Çalışmalarımız halen artarak devam ediyor. Destekleriniz için çok teşekkürler.


 

kanserdernegi

NE YAPIYOR?

 NASIL DESTEK OLABİLİRİM? 

 • Anadolu’da ikamet edip tedavileri için İstanbul’a gelen kanser hastalarımızın tedavi süreçleri boyunca ücretsiz olarak konakladıkları Mucizevi Konaklama ve Yaşam Merkezi’miz bu süreçte de hizmet vermeye devam ediyor.
 • Mucizevi’de konaklayan hastaların tedavi amaçlı hastaneye gidişlerinin ulaşım ücretlerini karşılayarak taksiler ile sağlıyor. Böylece toplu taşıma araçlarında virüse maruz kalma risklerini azaltmış oluyoruz.
 • Sağlıklı bireylerin bile kendini karantinaya aldığı bu riskli günlerde, bağışıklıları çok düşük olduğu için, evlerinden kesinlikle çıkamayıp temel ihtiyaçlarını bile alamayan kanser hastalarına kumanya kolileri ulaştırıyoruz
 • Virüs sebebi ile şu an yoğun olarak koronavirüs hastalarına müdahale ediliyor ve diğer tüm hastalık ve ameliyatlar devlet hastanelerinde erteleniyor. Devlet hastanesinde operasyon tarihi belli olmaksızın ertelenen hastaların operasyonlarının gerçekleşmesi için özel hastaneler ile iletişime geçiyor ve operasyon masraflarını karşılamaya çalışıyoruz.


 

theodora

NE YAPIYOR?

NASIL DESTEK OLABİLİRİM?

 

 • Hastane ziyareti yapamayan sevgi doktorları Youtube kanalı açtı.
 • İlk etapta hastanedeki çocuklar için ve aynı zamanda haftalardır evden çıkamayan izole olan sağlıklı çocuklar için de içerikler üretiyoruz.


 

serabral

NE YAPIYOR?

 NASIL DESTEK OLABİLİRİM? 

 

 • Yüz yüze hizmete ara veren TSÇV, Cerebral Palsy’li çocuklarımıza ve ailelerine uzaktan erişim ile destek modeline geçti. Bu süreçte özel eğitim okulu öğrencilerimiz öğretmenleri tarafından hazırlanan uzaktan eğitim programı çerçevesinde öğrenimlerine devam ediyorlar.
 • TSÇV Rehabilitasyon Merkezleri ve Aile Danışma Merkezi'nde ise her uzman takip ettiği aileyi çevrimiçi olanaklar ile arayarak, gözlemlerini aktarıp doğal ortamda öğrenme üzerine önerilerde bulunuyorlar.
 • Evde çeşitli aktivite örneklerini de sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıyoruz.
 • Aileler bu süreç içinde her türlü konuyla ilgili soruları için randevu@tscv.org.tr adresine e-posta göndererek ayrıntılı bilgi alabiliyorlar.


 

Yoruma kapalı.