Yönetim Kurulları Görev Süreleri Analiz Raporu

Sivil Toplum Kuruluşları Yönetim Kurulları Görev Süresi Analizi

Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarını 8 kişi yönetiyor!

  1. Sektör' olarak da adlandırılan Sivil Toplum Kuruluşları’nın (STK) görevi yaşadığımız toplumda devletin ve ticari kuruluşların çözemediği sorunları çözmektir.

Zaman içerisinde bazı STK’ların daha başarılı olduklarını, değişen ihtiyaçlara, teknolojiye daha hızlı ayak uyum sağladıklarını, çalışanlarının daha tutkulu ve enerji dolu olduklarını görürüz. Bazı STK’ların ise daha yavaş hareket ettiklerini, uyum sağlamakta zorlandıklarını ve hatta çalışanlarının sıklıkla değiştiğini görürüz.

Işte STK’lar da bu farkı yaratan en önemli kriter yönetim kuruludur. En önemli karar olan vizyon ve misyona bağlılığın sağlanmasından, genel müdürün seçilmesine ve performansının takibine kadar tek sorumlu yönetim kuruludur. Bu kısa analizimizde sizlere Türkiye’de ve sivil toplumun perfromans ve yönetişim açısından en geliştiği ülke olan A.B.D’de STK’ların yönetim kurulu sayıları ve süreleri hakkında bilgi vermek istedik.

Bu konuda çalışmak isteyen akademisyen ve öğrenciler için keyifli olabilecek bir çalışma ise Açık Açık STK’larının yönetim kurullarının cinsiyet, eğitim ve deneyimleri açısından incelenmesi olabilir.

Yeni kurulan veya yeniden yapılanan STK’ların kullanması dileği ile.

Yönetim Kurulu Analiz-2018

Yoruma kapalı.